ستاد ترویج ازدواج جوانان

مطالبی درباره ی قبل از ازدواج
نویسنده : کسپاع - ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٢ آذر ،۱۳۸۸
 

 مشاوره قبل ازدواج

برای کسب اطمینان از سلامت زوجین انجام آزمایشهای زیر قبل از ازدواج ضروری است :

تشخیص مبتلایان به سیفلیس

تشخیص مبتلایان به تالاسمی

تشخیص معتادین

بیماریهای مقاربتی - که در زمان تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند - را می توان قبل از ازدواج و یا قبل از بارداری به وسیله معاینات و آزمایش های اختصاصی تشخیص داد . برخی از این بیماریها عبارتند از : سوزاک ، سیفلیس ، کلامیدیا ، ایدز و زگیل تناسلی . با تشخیص این گونه بیماریها می توان از ابتلا فرد دیگر ( همسر ) و نیز احتمالاً ابتلا به جنین در داخل رحم پیشگیری کرد .

مصرف سیگار ،‌الکل و مواد مخدر در زن یا مرد می تواند روی قدرت باروری مؤثر باشد و موجب ناباروری و یا کاهش ارتباط جنسی شود . در صورت حاملگی نیز عوارض بارداری ( افزایش خونریزی ، زایمان زودرس ) و نیز عوارض نوزادی ( ناهنجاریهای مادرزادی ،‌تأخیر رشد داخل رحمی جنین ، تولد نوزاد با وزن کم ، اختلالات رفتاری و عقب ماندگی ذهنی نوزاد و بالاخره افزایش مرگ و میر دوره نوزادی ) افزایش می یابد . لذا توصیه می شود معتادان به هر یک از این مواد قبل از اقدام به ازدواج و یا قبل از بارداری از مصرف سیگار ، الکل و مواد مخدر خودداری کنند .

آزمایشات و مشاوره های قبل از ازواج
تست سیفلیس از آزمایشات ضروری قبل از ازدواج است

آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج قابل اطمینان نیست

معاون پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان کرج از قابل اطمینان نبودن آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج خبر داد.

معاون پیشگیری اداره بهزیستی شهرستان کرج از قابل اطمینان نبودن آزمایش اعتیاد قبل از ازدواج خبر داد.
ژاله کاظمی گفت: آزمایش ادرار به عنوان آزمایش سنتی اعتیاد، از نظر علمی، شرایط لازم برای تشخیص قاطع اعتیاد را ندارد و به همین دلیل خانواده ها نباید به آن اکتفاء کنند.وی از امکان اضافه شدن مواد خاص به نمونه ادرار توسط فرد معتاد خبر داد و اظهار داشت: بعضی از مواد می تواند نشانه های مربوط به اعتیاد را در ادرار از بین ببرد و در نتیجه آزمایش اعتیاد منفی می شود.معاون پیشگیری اداره بهزیستی کرج، احتمال بلع مواد شیمیایی خاص توسط فرد معتاد را عامل دیگر کاهش ضریب اطمینان آزمایش ادرار دانست و افزود: این گونه مواد شیمیایی با ورود به سیستم گوارشی و تاثیر بر ادرار، ترکیبات مربوط به اعتیاد را از دید آزمایشگر پنهان می کند.

تمام افرادی که هر یک از موارد زیر را در خود یا اجداد خود دارا هستند ، قبل از تصمیم به ازدواج یا قبل از بچه دار شدن یا در حین حاملگی و یا بعد از زایمان باید تحت مشاوره ژنتیک قرار گیرند ( که البته بهتر است قبل از تصمیم به ازدواج و یا قبل از بچه دار شدن باشد )‌ :
ازدواجهای فامیلی

حاملگی در سن ۳۵ سال یا بالاتر

وجود نقایص مادرزادی

عقب ماندگی ذهنی یا تأخیر در رشد

کوتاهی بیش از حد قد و سایر اختلالات رشدی

نازایی یا سقطهای مکرر در زنان و عقیمی در مردان

ناتوانیهای جسمانی که در هنگام بلوغ شروع شده اند

سرطانها ، برخی بیماریهای قلبی ، فشار خون بالا و بیماریهای دیگری که ارث در آن دخیل است مانند دیابت

اختلالات سوخت و ساز بدن

اختلالات رفتاری